Спорт і ФітнэсЛёгкая атлетыка

Французскі бягун-спрынтар Крыстаф Леметр: біяграфія, дасягненні і цікавыя факты

Спорт - адна з рэчаў, якая матывуе людзей да дзеяння, адданай працы і асабістым перамог. Асабліва моцна гэта мае вагу, калі з'яўляецца чалавек (спартсмен), чые дасягненні здольныя збянтэжыць і даказаць, што ўсё магчыма. Адным з такіх людзей, без усялякіх сумненняў, стаў спрынтар з Францыі Christophe Lemaitre (Крыстоф Леметр), аб якім зараз і пойдзе размова.

біяграфія спрынтара

Такім чынам, хто такі Леметр Крыстоф? Ён нарадзіўся ў маленечкім мястэчку на ўсходзе Францыі, названым у гонар найблізкага возера Ансі. Адбылося гэта ўлетку 1990 года. Гарадок, акружаны вяршынямі, багаты азёрамі і рэкамі, быццам падштурхоўвае яго жыхароў да занятку спортам на свежым паветры. Не стаў выключэннем і наш герой. Пачаўшы заняткі лёгкай атлетыкай ва ўзросце 15 гадоў, ужо ў 2009 годзе узыходзячая зорка атрымала сваё першае прызнанне. Менавіта тады Еўрапейская асацыяцыя атлетыкі прызнала Леметр адным з самых перспектыўных бегуноў на прасторах бабулькі-Еўропы.

Ужо ў наступным годзе Леметр Крыстоф стаў сапраўдным гонарам сваёй радзімы, першым у гісторыі французам, якія ўзялі тытул лепшага лёгкаатлета Еўропы. З гэтага і пачаўся яго шлях да будучых перамог і тым вяршыняў, якія яму яшчэ толькі трэба будзе дасягнуць.

Ўзнагароды і рэгаліі спартсмена

Спіс узнагарод француза Крыстафа Леметр, улічваючы тое, што яму толькі 26 гадоў, сапраўды ашаламляльны. Са слоў самога спартоўца, сакрэт яго перамог просты: трэба пастаянна ўдасканальваць сваю тэхніку і атрымліваць задавальненне ад кожнай секунды на трэніроўцы. Яго незвычайная працаздольнасць і стараннасць дазволілі яму біць рэкорды і разбураць стэрэатыпы і клішэ.

Еўрапейскія дасягненні спартсмена

На першым вялікім спаборніцтве (чэмпіянат Еўропы 2009 года) французскі бягун-спрынтар Крыстаф Леметр заняў 7-ае месца на дыстанцыі 60 метраў з вынікам 6,72 секунды. Але для першага разу гэта было добра, нават вельмі.

І вось, праз усяго год Леметр Крыстоф трыумфальна выступае ўжо на стометровай дыстанцыі, заваёўваючы золата ў Барселоне. У тым жа 2010 годзе, пад канец сезону, ім будзе пастаўлены рэкорд на дыстанцыі 100 метраў у рамках кантынентальнага кубка ў горадзе Спліт (Харватыя) - 9,97 секунды.

Наступны сезон для француза пачаўся дваяк. З аднаго боку, ён здолеў паўтарыць свой асабісты рэкорд на дыстанцыі 60 метраў, паказаўшы лепшы вынік сярод спартсменаў-еўрапейцаў. Час, за якое ён прабег дадзеную дыстанцыю, было роўным 6,55 секунды. Аднак у фінале таго спаборніцтвы ён змог заняць толькі трэцяе месца. Асабліва крыўдным было тое, што гэты чэмпіянат Еўропы праходзіў у Парыжы, у памяшканні, і вінаваціць у гэтым можна было толькі сябе самога.

Своеасаблівым рэваншам гэтай няўдачы з'явілася бліскучае выступленне француза ў камандным спаборніцтве ў Стакгольме. Францыя заняла пятае месца на тым чэмпіянаце, што было б немагчыма без ўкладу Леметр і яго каманды. Яны перамаглі на дыстанцыях 100 і 200 метраў. Асабістыя паказчыкі Крыстафа на двухсотмятровай дыстанцыі і зусім сталі рэкорднымі для тагачаснага Еўрапейскага першынства.

У агульнай складанасці Леметр Крыстоф стаў чатырохразовым чэмпіёнам Еўропы: тройчы ў 2010 годзе і аднойчы ў 2012 годзе на 100 метровай дыстанцыі. Далейшыя ж яго дасягненні на Еўрапейскіх спаборніцтвах не такія значныя.

Выступы на сусветнай арэне

Арэны сусветных спартыўных спаборніцтваў сустрэлі маладога бягуна з Францыі не гэтак ветліва. Так, на чэмпіянаце свету 2015 г. выхад у фінал стаў непрыступнай крэпасцю. Для праходу ў фінальную стадыю патрабавалася выбегчы з 10-ці секунд, чаго зрабіць не атрымалася. На дыстанцыі 200 метраў вынікі былі і таго сціплей. Затое ў эстафеце 4 па 100 французы выступілі даволі нядрэнна, хоць і не без удзелу ўдачы. Меў месца даволі цікавы факт: пасля спаборніцтваў высветлілася, што амерыканскія спартсмены выкарыстоўвалі допінг, і, як следства, былі дыскваліфікаваныя. Такім чынам, французы, у тым ліку і Леметр, атрымалі бронзавыя медалі.

У 2016 годзе Леметр ня удзельнічаў у чэмпіянаце Еўропы, ён вызваліў час на карысць падрыхтоўкі да галоўнага спаборніцтва чатырохгоддзя - Алімпіядзе. Сочынская Алімпіяда сустрэла француза даволі суровымі абдымкамі. Ўпадабаная яму стометроўка не стала трыўмфальнай, і нават прызавы. Але бронзавы медаль ткі скарылася маладому спартоўцу на іншай дыстанцыі, хоць і па выніку Фотафініш.

Прэса пра Леметр

Калі мы улюбляецца ў талент пэўнага спартсмена, нам вельмі хочацца, каб і ў звычайным жыцці ён быў прыкладам для пераймання. Такім, безумоўна, з'яўляецца Крыстоф Леметр. Даволі стрыманы юнак дае вельмі сталыя інтэрв'ю. Так, на пытанні пра асабістае жыццё ён заўсёды адказвае неахвотна, тлумачачы гэта нежаданнем ўпускаць у асабістае прэсу. Ці жанаты Крыстаф Леметр? Дзяўчына ў яго ёсць, але адносіны яны яшчэ не ўзаконілі.

Калі гаворка заходзіць пра спаборніцтвах, планах, дасягненнях - француз вельмі і вельмі гаваркі. Ён з павагай ставіцца да сваіх галоўным канкурэнтам і ня хаміць у адказ на негатыўныя водгукі аб ім. Адказваючы на пытанне карэспандэнта на кошт таго, што яго называюць першым беласкурыя, хто выбег з 10 секунд на дыстанцыі 100 метраў, Леметр сказаў, што не бачыць у колеры скуры прычыны перамог ці паражэнняў. Ён заўсёды робіць акцэнт на працавітасці і доўгіх трэніроўках, што, зразумела, толькі падкрэслівае яго вобраз выдатнага спартоўца і мужчыны.

канкурэнтная барацьба

Паважлівае стаўленне да канкурэнтаў - прыкмета сталасці. Аднак спортивная злосць патрэбна для перамог. Самым галоўным канкурэнтам французскага лёгкаатлета, зразумела, з'яўляецца Усейн Болт. Гэты цемнаскуры бягун дзівіць ўсіх сваімі паказчыкамі. Крыстаф жа, адказваючы на пытанні аб ім, прызнае яго лідэрства на дадзены момант. Зрэшты, ён заўсёды робіць агаворку датычна таго, што калі ён будзе працягваць так жа старанна адточваць тэхніку на трэніроўках, то зможа пабіць рэкорды знакамітага візаві.

Яшчэ адной прычынай для нерваў Крыстафа выступае знакаміты Джасцін Гэтлин. Аднойчы французу задалі даволі правакацыйнае пытанне: «Ці лічыце вы, што Гэтлин валодае вялікім прыродным талентам?». Адказ быў як заўсёды дакладны і далікатны, і ў ім Крыстоф заявіў, што не звяртае асаблівай увагі на супернікаў і канцэнтруецца на сабе. Такая пазіцыя суправаджала яго на працягу ўсёй яго кар'еры, з малых гадоў.

замест пасляслоўя

У яго ніколі не было куміраў, і ён заўсёды глядзеў толькі на свае дасягненні і ставіў сабе ўсё больш і больш высокую планку. Можа быць, менавіта таму гэты Беласкуры хлопец можа канкураваць з цемнаскурымі гегемоніі, чаго не было ўжо даволі даўно. Датычна будучых дасягненняў або правалаў можна толькі гадаць. Аднак верагоднасць таго, што ў 2017 годзе ў нас з'явіцца новы чэмпіён свету, ёсць, і яна зусім ня зманлівая.

Copyright © 2018 be.birmiss.com. Theme powered by WordPress.