Спорт і ФітнэсФутбол

ЕЎРА 2000: вынікі і факты

ЕЎРА-2000 прымалі дзве краіны - Бельгія і Нідэрланды. Адбылося гэта ўпершыню ў гісторыі. 11-й Чэмпіянат Еўропы аказаўся больш захапляльным, чым турнір у 1996 годзе. Каманд-удзельніц на ЕЎРА-2000 было 16. Зборныя парадавалі гледачоў захапляльнымі матчамі з непрадказальнымі зыходамі. Многія слабыя каманды змаглі паднесці сенсацыю, абгульваючы зорныя склады. На ЕЎРА-2000 зборная Расіі выйсці не змагла.

адборачныя матчы

У адборачных гульнях сенсацый не было. Самай цікавай групай стала: Францыя, Украіна, Расія, Ісландыя, Арменія, Андора. За выхад змагаліся чатыры каманды. Тры стартавыя гульні для Расіі апынуліся правальнымі. Аднак затым зборнай ўдалося выдаць магутную серыю з шасці гульняў. У вырашальным матчы Расія, здзейсніўшы памылку, прапусціла наперад Украіну, якая ў далейшым саступіла Славеніі ў стыкавых матчах. Францыя адправілася на ЕЎРА-2000 з першага месца.

група А

У групу ўвайшлі: Партугалія, Румынія, Англія і Германія.

На групавым этапе зборная Румыніі тварыла нешта неверагоднае. Ёй ўдалося абыграць Англію з лікам 3: 2 і згуляць унічыю з Германіяй. Толькі Партугалія змагла спыніць румын. Вельмі слаба выступіла Англія, атрымаўшы адзіную перамогу. Правалам стала Нямеччына, прайграўшы два матчы і згуляўшы ўнічыю. Падобнага ўзроўню гульні ад немцаў на ЕЎРА-2000 па футболе не чакаў ніхто.

У плей-оф выйшлі Партугалія і Румынія.

група В

У групу патрапілі: Італія, Швецыя, Бельгія і Турцыя.

Тут сенсацый не адбылося. Італія, з'яўляючыся фаварытам, заняла першае месца, пры гэтым яркай гульні не было. За другое месца ў групе змагаліся астатнія зборныя. Бельгійцы нядрэнна пачалі, абыграўшы Швецыю ў першым матчы, але затым збавілі тэмп і саступілі туркам 0: 2, прапусціўшы іх на другое месца.

У плэй-оф адправілася Італія і Турцыя.

група С

У групу патрапілі: Іспанія, Югаславія, Нарвегія і Славенія.

Іспанія ў групе павінна была стаць відавочным фаварытам. Аднак гэтага не адбылося. ЕЎРА-2000 па футболе запомніцца іх невыразным пачаткам. У першым матчы зборная саступіла Нарвегіі з лікам 1: 0. Славенія ня прынесла сенсацыі, прайграўшы 2: 1. Для выхаду ў плэй-оф Іспаніі неабходна было абыграць Югаславію. Да 90-ых хвіліне Югаславія вяла з лікам 3: 2. У пачатку дададзенага часу іспанцы з пенальці параўноўваюць кошт, але гэтага мала. На апошніх секундах Іспаніі ўдалося стварыць цуд, забіўшы чацвёрты мяч.

У плэй-оф прайшла Іспанія і Югаславія.

група D

У групу патрапілі: Нідэрланды, Францыя, Чэхія і Данія.

Матчы ў групе запомніліся не толькі захапляльнай гульнёй, але і судзейскім скандалам. Паядынак Нідэрланды-Чэхія праходзіў у напружанні. Гульню вяла Чэхія, і матч падыходзіў да канца. Здавалася, што Нідэрланды адскокваюць. У канцоўцы гульні за вельмі сумніўны фол суддзя паставіў адзінаццаціметровы, які быў рэалізаваны.

Выйшлі ў плэй-оф Нідэрланды і Францыя.

чвэрць фіналу

Матч Іспанія-Францыя стаў найбольш цікавым у чвэрці фіналу ЕЎРА-2000. Склады абедзвюх зборных ўражвалі. Іспанія пачала вельмі ўпэўнена, адразу ж стварыла некалькі небяспечных момантаў каля варот французаў, але галкіпер адыграў надзейна. У адзін момант Джоркаефф зарабляе стандарт, і Зыдан адпраўляе мяч сапраўды ў дзевятку. Праз пяць хвілін Іспанія зарабляе і рэалізуе пенальці. Джоркаефф на апошніх хвілінах зноў выводзіць Францыю наперад. У самым канцы ў Іспаніі з'яўляецца шанец, але Рауль не змог забіць з "кропкі".

Паядынак Нідэрланды-Югаславія абяцаў быць захапляльным. Галандцы перад матчам не лічыліся відавочнымі фаварытамі, акрамя таго, шмат хто не бачылі іх у паўфінале. Аднак Югаславія, якая дэманстравала ў групе узрушаючую гульню, была знішчана Галандыяй. Многія аналітыкі так і ня здолелі даць тлумачэньне гэтаму правалу. Галандыя ж правяла сваю лепшую гульню на турніры, перамогшы з лікам 6: 1.

Румынія ў супрацьстаянні з Італіяй здзівіць не змагла. Ад каманды, якая здолела абыграць на групавым этапе Англію, чакалі большага. Тоці і Індзагі, забіўшы па мячы, адправілі Румынію дадому. Несамавітай гульнёй вылучыўся Георге Хаджы, які ў другім тайме атрымаў дзве жоўтых карткі.

У матчы Партугалія-Турцыя фаварыт быў відавочны. Нуну Гомеш, зрабіўшы дубль, выкінуў туркаў з турніру. Для Турцыі выхад у плэй-оф ужо быў сур'ёзным дасягненнем, таму незадаволеных воклічаў заўзятараў не было.

паўфінал

Паядынак паміж Нідэрландамі і Італіяй стаў упрыгожаннем турніру. Гэта быў не фінал ЕЎРА-2000, але па напале мала чым. Фаварытамі лічыліся галандцы. У іх была самая яркая атака, якая ўжо паспела ўразіць гледачоў. Італія супрацьпаставіла збалансаваную абарону. Італьянцам прыйшлося гуляць удзесяцёх з 34-й хвіліны. Два пенальці было прызначана ў вароты Тольдо, але гульня брамніка і штанга пакінулі італьянцаў у гульні. Усё вырашалася ў серыі пасляматчавых пенальці, дзе больш стойкай апынулася Італія і прайшла далей.

У матчы Партугалія-Францыя выліўся другі скандал. У асноўны час зборныя забілі па мячы і перавялі гульню ў дадатковы. У самым канцы рэферы прызначае пенальці за парушэнне, на якое паказаў бакавы арбітр. Зыдан беспамылкова рэалізаваў стандарт і вывеў Францыю ў фінал.

Фінал ЕЎРА-2000

Гэты захапляльны ЧЕ не мог скончыцца бляклым фіналам. Так і здарылася. На 55-ай хвіліне наперад выйшлі італьянцы дзякуючы голу Дельвеккио. Да канца тайма яны ўтрымліваюць перавага. На дададзеных хвілінах мяч аказваецца ў варотах Італіі. У дадатковым часу Францыя забівае "залаты" гол і вырывае трафей ЕЎРА-2000. Францыя-Італія - матч стаў найбольш цікавым фіналам за доўгія гады.

Турнір прынёс арганізатарам велізарны прыбытак. Матчы наведалі мільёны заўзятараў. ЕЎРА-2000 падарыў гледачам масу станоўчых эмоцый і цікавых паядынкаў.