Спорт і ФітнэсСпорт на адкрытым паветры

Канькабежка Вольга Фаткулина: біяграфія, спартыўная кар'ера, дасягненні

Вольга Фаткулина, біяграфія і спартыўныя дасягненні якой прадстаўлены ў дадзеным артыкуле, па праву лічыцца лідэрам зборнай Расіі па канькабежным спорце. З'яўляецца чэмпіёнкай свету, прызёрцы Алімпійскіх гульняў і шматразовай рэкардсменкай краіны.

біяграфія спартсменкі

Вольга Фаткулина, фота якой можна ўбачыць ніжэй, нарадзілася ў пачатку 1990 года ў металургічнай сталіцы Расіі - Чэлябінску. Да трэцяга класа дзяўчынка зусім не марыла аб спартыўнай кар'еры, пакуль у яе школу не прыйшла працаваць трэнерам Святлана Жураўлёва. Менавіта пад яе пачаткам і зараджалася новая зорка расійскага канькабежнага спорту.

Першапачаткова Вольга не ўспрымала сур'езна гэтыя трэніроўкі. Але з часам, калі з'явіліся першыя поспехі і ўзнагароды, зразумела, што канькабежны спорт для яе стаў на першае месца ў жыцці.

На сёння спартсменка мае мноства расійскіх і міжнародных тытулаў. Таксама Вольга Фаткулина з'яўляецца аўтарам нацыянальных рэкордаў Расіі на дыстанцыях у 500 і 1000 метраў, а таксама ў спрынтарскім шматбор'і.

Першыя прафесійныя поспехі

У 2008 годзе Вольга Фаткулина ўпершыню прыняла ўдзел у юніёрскім чэмпіянаце свету, дзе выступала адразу на чатырох дыстанцыях - 500, 1000, 1500 і 3000 метраў. Кіламетровая гонка стала найбольш паспяховай для юнай расіянкі - яна заваявала бронзавы медаль.

Гэты вынік дазволіў Фаткулиной спаборнічаць на чэмпіянаце Расіі ў 2009 годзе. І выступіла Вольга сенсацыйна, здолеўшы ў барацьбе з больш дарослымі і знакамітымі саперніцамі заняць высокае 4 месца. У тым жа годзе з юніёрскага чэмпіянату свету яна прывозіць адразу тры медалі: два бронзавых за дыстанцыі ў 1000 і 1500 метраў, а таксама залаты - за 500-метроўку.

Пачынаючы з 2010 года Вольга Фаткулина - адзін з лідэраў расійскай зборнай. Тады ж адбыўся дэбют спартсменкі на Алімпійскіх гульнях. На жаль, у Ванкуверы Вользе на дыстанцыях у 500 і 1000 метраў не атрымалася падняцца вышэй за 20 месцы.

У 2011 Фаткулина выйграе золата чэмпіянату Расіі на абедзвюх дыстанцыях і выйграе спаборніцтвы па спрынце. Яна паказвае ўсе лепшыя вынікі, а некаторыя з іх сталі новымі нацыянальнымі рэкордамі.

2013 год прынёс расійскай спартсменцы новыя дасягненні і тытулы. Нечакана для ўсіх на чэмпіянаце свету ў будучай сталіцы Алімпіяды Сочы Вольга Фаткулина выйграла першую з 1996 года для сваёй зборнай залаты медаль на кіламетровай гонцы. Яна смогу абагнаць самых вядомых канькабежцаў свету, уключаючы Вюст з Нідэрландаў і няздзейсненых з Канады.

Акрамя гэтага трыумфу, у калекцыю ўзнагарод Вольгі дадалася бронза за 500-метровую дыстанцыю.

Алімпіяда 2014 года

Падрыхтоўку да хатняй Алімпіядзе Вольга Фаткулина ў складзе зборнай Расіі пачала яшчэ вясной. Перад спартсменкай стаяла складанае заданне - на хатняй арэне трэба было выступіць на найвышэйшым узроўні. Тым больш што "Адлер-арэна" была для яе ўдачлівую - менавіта тут годам раней Вольга стала чэмпіёнкай свету.

Па выніках спаборніцтваў Фаткулина стала дзявятай у забегу на 1500 м, а на кіламетровай дыстанцыі спынілася за крок ад п'едэстала, заняўшы чацвёртае месца. Але без медаля Вольга не засталася - на 500-метровай дыстанцыі яна здолела заваяваць сярэбраны медаль, саступіўшы ў фінале паўднёвакарэйскай спартсмене ўсяго толькі 0,36 с.

пасляалімпійскага спад

Пасля ўдалага выступлення на сочынскай Алімпіядзе два наступных сезона, на жаль, не прынеслі Вользе Фаткулиной новых тытулаў і гучных перамог. У 2015 годзе яна задаволілася пятым месцам на чэмпіянаце свету і дванаццатым - у розыгрышы Кубка свету. У наступным сезоне Вольга заняла толькі шостае месца ў спрынце на ЧС.

Заўзятары Фаткулиной вераць, што гэта планавы межолимпийский спад гульнявой формы, а бліжэй да Гульняў 2018 году лідэр расійскага канькабежнага спорту пачне паказваць тыя вынікі, якія дазволяць расійскай спартсменцы зноў заваёўваць медалі на розных спаборніцтвах.

Copyright © 2018 be.birmiss.com. Theme powered by WordPress.