Спорт і ФітнэсФутбол

Чэмпіянат свету па футболе 1998 года. Каманды, вынікі матчаў

Чэмпіянат свету па футболе 1998 года прайшоў у Францыі, адразу ў некалькіх гарадах, і звёў паміж сабой самыя моцныя каманды з усяго святла, якія прадстаўлялі гонар сваіх краін. Аднак перамагчы магла толькі толькі адна, таму ўсе яны ваявалі ў поўную сілу, да апошніх секунд змагаючыся за кожны мяч. Дадзены чэмпіянат стаў шаснаццатым ў гісторыі, і праходзіў ён, як і звычайна летам. Песня The Cup of Life ў выкананні Рыкі Марціна (ангельская версія яго хіта La Copa de la Vida) - афіцыйны гімн чэмпіянату свету па футболе 1998 года. Адрозніваўся Ці гэты турнір ад усіх папярэдніх? Ён не проста адрозніваўся, а быў рэвалюцыйна зменены, так як у фінальнай частцы турніру ўпершыню было ня дваццаць чатыры каманды, а цэлых трыццаць дзве. Аднак чэмпіянат свету па футболе 1998 годзе запомніўся, натуральна, не толькі гэтым, але яшчэ і вялікай колькасцю захапляльных матчаў.

месца правядзення

Кожны чалавек цалкам ўяўляе сабе, дзе адбыўся чэмпіянат свету па футболе 1998 года - гэта адбылося ў Францыі. Але варта адзначыць, што матчы фінальнай частцы турніру праводзіліся адразу ў дзесяці гарадах краіны. Пры гэтым задзейнічаныя былі як буйныя стадыёны, такія як «Веладром» у Марсэлі (60 тысяч гледачоў) або «Парк дэ Прэнс» у Парыжы (49 тысяч гледачоў), так і маленькія - «Парк Лескюр» у Бардо і «Ля Моссон» у Монпелье (якія змяшчаюць не больш за 35 тысяч гледачоў). Самым вялікім стадыёнам турніру стаў «Стад дэ Франс» у верасні Дэні, які змяшчае ў сябе 80 тысяч гледачоў. Як бачыце, горада і стадыёны, дзе праводзіўся чэмпіянат, былі вельмі разнастайнымі, але іх аб'ядноўваў дух турніру, які на месяц літаральна падняў на ногі ўсю краіну. Французы балелі за сваю нацыянальную зборную, але і вялікая колькасць людзей з іншых краін прыехалі падтрымаць сваіх улюбёнцаў.

групавая стадыя

Чэмпіянат свету па футболе 1998 года, як вы ўжо ведаеце, быў пашыраны да 32 камандаў - адпаведна, і колькасць груп было павялічана да васьмі. У выніку з кожнай групы выходзіла па дзве каманды, якія затым гулялі паміж сабой у 1/8 фіналу. У групе A апынуліся фаварыты чэмпіянату бразільцы ў кампаніі нарвежцаў, мараканцаў і шатландцаў. Чакана з групы выйшлі бразільцы і нарвежцы з шасцю і пяццю ачкамі адпаведна.

У групе B знаходзіліся чылійцы, італьянцы, аўстрыйцы і камерунцы, і тут таксама абышлося без сюрпрызаў - італьянцы і чылійцы выйшлі з групы, хіба што зборная Чылі зрабіла гэта ледзь-ледзь, згуляўшы тры матчы ўнічыю, хоць ад яе чакалі значна большага.

У групе C былі гаспадары чэмпіянату, якія без працы прайшлі ў наступны этап, атрымаўшы ва ўсіх матчах перамогі. Кампанію французам склалі датчане, пакінуўшы за бортам ПАР і Саудаўскую Аравію. А вось у групе D здарыўся першы сюрпрыз - у плэй-оф не выйшла зборная Гішпаніі, якая прайграла адкрыцця таго чэмпіянату, зборнай Нігерыі, якая ў выніку заняла першае месца ў групе, а на другім аказаўся Парагвай. Балгарыя з адным ачком скончыла на апошнім месцы. У групе E была вельмі шчыльная барацьба, і да апошняга моманту не было зразумела, хто выйдзе ў плэй-оф. У выніку з аднолькавым колькасцю ачкоў у наступную стадыю прайшлі галандцы і мексіканцы, а бельгійцы з паўночнымі карэйцамі вылецелі з турніру.

У групе F практычна ўсё было зразумела з самага пачатку - Германія і Югаславія былі вельмі моцныя, толькі ЗША маглі скласці ім хоць нейкую канкурэнцыю - але ім не ўдалося, як і Ірану. Яшчэ адзін нечаканы прарыў здарыўся ў групе G - зборная Румыніі была моцнай, і ў групе з Англіяй, Калумбіяй і Тунісам ёй прадвяшчалі цяжкую барацьбу за выжыванне. Але ў выніку румыны апынуліся першымі, пакінуўшы за бортам калумбійцаў, так як ангельцы занялі другі радок. Ну і ў апошняй групе - H - аргентынцы спакойна выйшлі з першага месца, харваты з другога, а Японія і Ямайка засталіся па-за турніру. Пасля групавога этапу чэмпіянат свету па футболе 1998 года перайшоў у стадыю 1/8 фіналу.

1/8 фіналу

На дадзеным этапе футбольныя каманды, якія занялі першыя два месцы ў сваіх групах, гулялі паміж сабой «на вылет». Гуляўся адзін матч, і пераможца выходзіў у наступную стадыю турніру. Фаварыт турніру зборная Бразіліі абыграла зборную Чылі з разгромным лікам 4: 1 дзякуючы дублю Сампаё і Раналда, а іх будучыя праціўнікі датчане абыгралі нігерыйца з такім жа лікам - вызначыліся Мелер, Лаўдрупы, Санд і Хельвег. Голланцы з значна вялікім цяжкасцю абыгралі югаславаў - 2: 1, Бергкамп адкрыў лік, Комленович зраўняў, і толькі на другой дададзенай хвіліне Давидс вырваў перамогу для сваёй каманды.

Матч аргентынцаў і ангельцаў выдаўся вельмі відовішчным - у самым пачаў матчу каманды абмяняліся забітымі пенальці, пасля чаго Оўэн вывеў Англію наперад, а Санетти зраўняў лік. У выніку ўсё вырашалася ў серыі пасляматчавых пенальці, дзе аргентынцы апынуліся ўдачлівей. Італьянцы у сваім фірмовым катеначчо-стылі абыгралі нарвежцаў 1: 0 (гол на рахунку Вьери), а французы адчулі сапраўдны шок на стадыёне «Фелікс Боллар», які яны запомняць надоўга - у асноўны час у матчы з Парагваем галоў не было, і толькі ў другім дададзеным тайме Блан змог забіць залаты гол. Немцы нечакана пачалі саступаць па ходзе матчу мексіканцам, але Клінсман і Бирхофф змаглі вырашыць зыход на карысць зборнай Нямеччыны. Ну а харваты абыгралі румын з лікам 1: 0 - Шукера забіў адзіны мяч з пенальці. У адпаведнасці з рэгламентам турніру, футбольныя каманды ўжо ведалі сваіх супернікаў у наступнай стадыі.

1/4 фіналу

Вельмі цікавы матч падарылі фанатам зборныя Бразіліі і Даніі - ужо на другой хвіліне Ёргенс вывеў датчанаў наперад, але Бебето зраўняў лік праз дзесяць хвілін. Затым Ривалдо забіў другі гол датчанам, якія ў другім тайме змаглі зраўняць лік намаганнямі Лаўдрупы, але Ривалдо аформіў дубль і вывеў бразільцаў у паўфінал - 3: 2. Галандцы паўтарылі свой папярэдні матч, але ўжо з аргентынцамі ў якасці супернікаў - Клюйверт забіў першым, але праз пяць хвілін Лопес зраўняў лік, і толькі ў дадатковы час, на апошняй трэцяй хвіліне Бергкамп вырваў перамогу. Французы таксама правялі падобны матч, не здолеўшы выявіць пераможцу з італьянцамі як у асноўны, так і ў дадатковы час. Ну а па пенальці перамаглі гаспадары, бо ў вырашальны момант Дзі Бьяджо трапіў у ашэстак. А вось у апошнім матчы сюрпрыз паднеслі харваты, якія усухую разграмілі немцаў з лікам 3: 0 (галы забілі Ярни, Влаович і Шукера).

1/2 фіналу

У паўфіналах былі дзве неверагодныя бітвы, якія і выявілі дзве лепшыя каманды, а таксама вызначылі дзве зборныя, якія згуляюць у матчы за трэцяе месца. У матчы бразільцаў і галандцаў Раналда адкрыў лік, і зборная Нідэрландаў змагла зраўняць яго толькі за тры хвіліны да канца сустрэчы - аўтарам гола стаў Клюйверт. У серыі пенальці героем дня стаў Таффарел, галкіпер бразільцаў, які адбіў два з чатырох ударам галандцаў, у той час як самі бразільцы рэалізавалі ўсе чатыры. Першы тайм матчу французаў і харватаў прайшоў без галоў, але вось другі пачаўся вельмі бойка - на 46 хвіліне Шукера адкрыў лік, а на 47 Тюрам зраўняў яго. І той жа Тюрам, які стаў героем гэтага матчу, вывеў Францыю наперад, дзякуючы чаму яна і выйграла 2: 1, выйшаўшы ў выніку ў фінал.

Матч за трэцяе месца

Матч за трэцяе месца быў напружаным - Харватыя выйшла наперад ужо на 13 хвіліне дзякуючы голу Просинечки, але ўжо праз восем хвілін Зенд зраўняў лік. На 35 хвіліне Шукера зноў вывеў харватаў наперад, і да канца матчу лік застаўся нязменным - 2: 1, зборная Харватыі атрымала бронзавыя медалі.

фінал

Ну а фінал паміж фаварытамі і гаспадарамі апынуўся нечакана аднабаковым. Ужо ў першым тайме Зінедзін Зыдан аформіў дубль у вароты Таффарела, а на трэцяй дададзенай хвіліне Эмануэль Пеці пахаваў бразільцаў - 3: 0, і французы выйграюць хатні чэмпіянат свету.

лепшы бамбардзір

Давор Шукера са зборнай Харватыі стаў лепшым бамбардзірам турніру, забіўшы шэсць галоў у сямі матчах. Але варта таксама адзначыць Крысціяна Вьери і Габрыэля Батистуту, якія адсталі ад Шукера толькі на адзін мяч, але пры гэтым правялі на два матчы менш.

Copyright © 2018 be.birmiss.com. Theme powered by WordPress.