Спорт і ФітнэсФутбол

Самы хуткі Пента-трык у гісторыі футбола

Многія людзі, якія не з'яўляюцца асабліва адукаванымі ў футболе, думаюць, што Пента-трык - гэта з'ява рэдкае і дзіўнае. Так, сапраўды, аформіць яго атрымоўваецца мала каму. Аднак гісторыя ведае дастаткова выпадкаў, калі гульцы забівалі ў сетку варот суперніка пяць яркіх галоў. Што ж, пра найбольш вядомых варта расказаць.

Самыя "свежыя" рэкорды

Зусім нядаўна, 23 верасня 2015 года, Роберт Левандоўскі, гулец мюнхенскай "Баварыі", быў выпушчаны на замену ў другім тайме. Нямецкі клуб на той момант прайграваў з лікам 1: 0 свайму суперніку, "Вольфсбургу". Аднак выйшаў Левандоўскі і менш чым за дзесяць хвілін забіў у вароты супернікаў пяць галоў. Гэта быў неверагодны матч, які надоўга запомніўся што гульцам, што заўзятарам.

Літаральна праз два тыдні дасягненне "польскага кулямётчык", як празвалі Роберта, паўтарыў Серхіа Агуэро, гулец "Манчэстэр Сіці". Трэцяга кастрычніка ён забіў пяць галоў запар у вароты ФК "Ньюкасл". Гэта быў таксама ўражлівы Пента-трык. Невядома, што паўплывала на такую "актыўнасць" гульцоў. Ўдача, сабранасць, канцэнтрацыя, жаданне, матывацыя, безуважлівасць супернікаў - варыянтаў маса, а можа і ўсё разам узятае. Але адно можна заявіць з упэўненасцю - пяць забітых галоў адным футбалістам рэдкасцю не з'яўляюцца. І гэта можна бачыць на прыкладах.

Самыя яркія рэкорды

Такім чынам, самы хуткі Пента-трык у футболе належыць Роберту Левандоўскі. А што ж аб астатніх дасягненнях? Іх нямала. Бас Доста з ФК "Херэнвен" аформіў хай і не самы хуткі Пента-трык, але, ва ўсякім разе, эфектны. 5: 0 - і "Эксельсиор" пераможаны.

Джэрмэйн Дэфо з "Тотэнхэм Хотспур" - аўтар першага Пента-трыку ў новым тысячагоддзі і, па сумяшчальніцтве, трэцяга такога дасягненні ва ўсёй гісторыі АПЛ. Справа была ў 2009 годзе, у матчы супраць ФК "Уіган".

Дзімітар Бербатов ў 2010 годзе супраць "Блэкбэрн Ровэрс" аформіў выдатны Пента-трык, пачаўшы з другой хвіліны матчу і скончыўшы сямідзесятыя. Так ён стаў лепшым бамбардзірам сезона.

Міраслаў Клозэ, гулец "Лацыё", за 39 хвілін матчу забіў "Балонні" пяць прыгожых галоў. Гэта першае такое падзея за апошнія 27 гадоў, а таксама трэці Пента-трык за ўсю гісторыю Серыі А.

Карлас Эдуарда, гулец "Ніцы", забіў камандзе "Генгам" 5 добрых мячоў - пачынаючы з 12 хвіліны і заканчваючы шэсцьдзесят чацвёртай. І, нарэшце, Луіс Адрыяна, гуляючы ў складзе "Шахцёр" супраць слабога і прасценькага БАТЭ, пяць разоў патрапіў у вароты беларускіх супернікаў.

Подзвігі трох знакамітасцяў

І напрыканцы варта расказаць пра дасягненні трох футбалістаў, якія лічацца найбольш папулярнымі і вядомымі. Першы - гэта Крышціяну Раналду. Ён аформіў пяць галоў у вароты ФК "Эспаньол", і адзін з іх быў рэалізаваны з пенальці. Варта адзначыць, што гэта другі такі трук Раналду. У тым жа годзе, крыху раней, ён ужо аформіў Пента-трык "Гранаде". Але "Эспаньол" - сапернік паскладаней.

Следам ідзе Рамадель Фалькао, які забіў 5 мячоў у сетку "Дэпартыва" за 43 хвіліны. 2012-ы год - час, калі гулец ўводзіў у жах ўсю футбольную Еўропу.

І, вядома, Лео Месі і яго фенаменальныя пяць галоў, забітыя ў вароты "Байера" у рамках Лігі Чэмпіёнаў - самага прэстыжнага клубнага турніру. Футбаліст вельмі элегантна "распісаўся" некалькі разоў запар у варотах сапернікаў. І гэта было захапляльна.

Што ж, можна здагадацца, што наперадзе нас чакае яшчэ маса дзіўных Пента-трык, бо футбол - гэта гульня, якая ўвесь час здзіўляе. Застаецца толькі сачыць за матчамі!

Copyright © 2018 be.birmiss.com. Theme powered by WordPress.