Спорт і ФітнэсБаявыя мастацтва

Міша Алоян: біяграфія баксёра

Міша Алоян - баксёр, заслужаны майстар спорту Расійскай Федэрацыі. Тры разы станавіўся чэмпіёнам Расіі, з'яўляецца чэмпіёнам Еўропы. Таксама Алоян - двухразовы чэмпіён свету, прызёр Алімпіяды.

Дзяцінства і першыя крокі ў боксе

Міша Алоян нарадзіўся дваццаць трэці жніўня 1988 г. у сяле Бамбакшат Октемберянского раёна Арменіі. У 1997 годзе ён разам з бацькамі пераехаў у горад Навакузнецк. Там ён і пачаў займацца боксам. Трэніраваў Мішу Мікалай Саліх. Праз некаторы час ён пераехаў у Новасібірск.

Трэба адзначыць, што боксам Міша пачаў займацца, так бы мовіць, выпадкова. Так выйшла, што ў Новакузнецку ён вучыўся ў школе №54, яна размешчана ў раёне «Куйбышаў». Гэта прыватны сектар горада, які лічыцца сацыяльна складаным. Мішу часта даводзілася біцца з іншымі хлапчукамі на вуліцы. Дарэчы, там яго і запрыкмеціў трэнер Мікалай Саліх і запрасіў пахадзіць у секцыю на бокс.

Міша Алоян апынуўся здольным хлопцам. Першыя яго спаборніцтвы прайшлі ў 1998 г. Гэта быў навагодні турнір у асіннік. На той момант ён займаўся боксам ўсяго некалькі месяцаў, аднак змог выйграць гэты турнір у сваёй вагавой катэгорыі.

Будучы спартсмен не прапускаў трэніроўкі і дасягнуў нядрэнных вынікаў на рынгу ў кароткія тэрміны. У школе ён таксама вучыўся паспяхова, троек ў яго не было. Гэта не магло не радаваць бацькоў, якія ня перашкаджалі яго захаплення, хоць ён і прыходзіў часта дадому ў сіняках. Сам Міша заўсёды казаў пра тое, што любіць вучыцца. Пасля школы ён скончыў прафесійны каледж і атрымаў прафесію юрыста.

У 2004 годзе Міша Алоян ужо займаўся ў моладзевай групе пад кіраўніцтвам вопытнага трэнера Юрыя Чувашова. Гэты настаўнік пісьменна падрыхтаваў таленавітага хлопца. У кароткія тэрміны трэнер і баксёр змаглі дасягнуць вельмі добрых вынікаў. Ужо ў снежні 2005 года Алоян стаў уладальнікам Кубка РФ сярод моладзі. За фінальны бой Міша Алоян атрымаў званне майстра спорту. Яго ўключылі ў склад моладзевай зборнай краіны.

Пачатак кар'еры

У 2007 г. Міша Алоян заваяваў тытул чэмпіёна Расіі сярод моладзі. У гэтым жа годзе ўдзельнічаў у еўрапейскім маладзёжным чэмпіянаце, дзе так жа зарабіў залаты медаль. У наступным годзе ён ужо ўдзельнічаў у дарослым чэмпіянаце Расіі і здолеў дайсці да фіналу. Пасля гэтага Алояна запрасілі ў склад нацыянальнай зборнай (дарослай), разам з якой ён прымаў удзел на Кубку свету ў сталіцы Расіі. Алоян здолеў перамагчы ў гэтых спаборніцтвах. У фінальным баі ён перамог добра вядомага кубінскага спартсмена, прызёра Алімпіяды і чэмпіянату свету Андрэй Лаффиту. Пасля гэтага трыумфу Мішу стаў трэніраваць Эдуард Краўцоў.

зборная Расіі

У 2009 г. у горадзе Чэхаве праводзіўся турнір, у якім удзельнічалі самыя моцныя баксёры РФ. Па яго выніках павінен быў сфармавацца склад нацыянальнай зборнай. Міша Алоян, біяграфія якога багатая ўзнагародамі і тытуламі, перамог свайго канкурэнта Георгія Балакшина (трохразовы еўрапейскі чэмпіён) і здолеў замацавацца ў складзе зборнай.

Такім чынам ён трапіў на чэмпіянат свету ў Мілан. Там ён досыць лёгка дайшоў да паўфіналу, дзе сустрэўся на рынгу з мангольскім баксёрам Тогсцогтом Нямбаярыном. Першыя два раунды Міша вёў па ачках, але ў трэцім мангольская спартсмен змог вырваць перамогу. У выніку Мішу прыйшлося здавольвацца бронзавым медалём.

Ужо ў лістападзе 2009 г. Алоян выйграў расійскі чэмпіянат. У фінале ён зноў сустрэўся з Георгіем Балакшиным і змог яго перамагчы. Гэты трыумф дапамог яму стаць лідэрам зборнай у сваёй вагавой катэгорыі.

чэмпіён Еўропы

У 2010 г. у Маскве праводзіўся еўрапейскі чэмпіянат. Алоян перамог ва ўсіх сваіх баях і стаў чэмпіёнам Еўропы. У фінале ён боксіровал з брытанцам Халід Яфаи, якога перамог па ачках.

чэмпіянат свету

У 2011 Міша стаў трохразовым чэмпіёнам Расійскай Федэрацыі. Гэтая перамога дазволіла яму патрапіць у зборную, адпраўляць на чэмпіянат свету ў Баку. Гледачы яго асвіствалі і ўсяляк праяўлялі сваю непавагу, як, зрэшты, і ўсю зборную Арменіі. Адбылося гэта з прычыны карабахскага канфлікту.

Кожны раз, як Міша з'яўляўся на рынгу, здзекі над ім працягваліся. Так выйшла, што менавіта Міша перамог азербайджанскага спартсмена Эльвін Мамишадзе. Пасля чаго для Алояна прыйшлося выдзяляць вялікую ахову. За ім зладзілі сапраўднае паляванне і спрабавалі некалькі разоў падпільнаваць аднаго, але ўсё абышлося.

Зразумела, псіхалагічны ціск адбілася на баксёра, але гэта не перашкодзіла яму дайсці да фінальнага бою і перамагчы ў ім. З гэтай няпростай перамогай яго асабіста павіншавалі мэр Новасібірска В. Гарадзецкі і тагачасны прэзідэнт краіны Д. Мядзведзеў.